Kategoriler

SIMATIC S7-1200: İhtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde kolay adaptasyon

SIMATIC STEP7 Basic 10.5 projelendirme yazılımı, S7-1200 mikro PLC ve SIMATIC HMI Basic panellerin basit ve hızlı programlaması, haberleştirilmesi ve devreye alınmasını sağlar. Mikro PLC'nin merkezine ünitesine esnek genişleme opsiyonları sağlayacak şekilde farklı tipte I/O ve haberleşme modülleri takılabilir. Sistem; projelendirme yazılımı, kontrolörler ve HMI üniteleri arasında kolay bağlantı ve haberleşme için PROFINET portuna sahiptir.

SIMATIC S7-1200 Entegre Teknoloji

Sayma, ölçme, kapalı çevrim kontrol ve konum kontrolu gibi entegre teknolojileriyle SIMATIC S7-1200 çok farklı otomasyon uygulamalarında kullanılabilecek çok yönlü bir kontrol sistemidir.

Sayma ve ölçme için hızlı girişler

3'ü 100 kHz ve 3'ü 30 kHz olmak üzere 6 adet hızlı sayıcı girişi sayesinde artırımlı enkoderleri hassas olarak izlemek, frekans ölçmek, hızlı proses sinyallerini saymak mümkündür.

Konum, hız veya PWM kontrol için hızlı çıkışlar

SIMATIC S7-1200'ün üzerindeki entegre iki adet hızlı çıkış, darbe katarı (PTO) veya darbe genişlik modülasyonu (PWM) yapmak üzere kullanılabilir. Hızlı çıkış PTO olarak konfigüre edildiğinde oluşturulan, maksimum 100 kHz hıza kadar %50 kullanım oranlı darbe katarı ile servo ve step motorların açık çevrim hız veya konum kontrolünü yapmak mümkündür. Oluşturulan darbe katar çıkışına ait geri besleme, donanım bağlantısı yapmaksızın dahili olarak hızlı sayıcı girişlerinden ikisi kullanılarak alınabilir. Hızlı çıkış PWM olarak konfigüre edildiğinde sabit peryot içerisinde kullanım oran yüzdesi değiştirilerek motor hızını kontrol etmek, valfi pozisyonlamak veya ısıtıcıyı kontrol etmek mümkündür.

PLCopen konum kontrol blokları

SIMATIC S7-1200 Step motorların ve servo sürücülerin açık çevrim, hız ve konum kontrolünü destekler. Bu işlev, eksen teknoloji objesi ile birlikte mühendislik yazılımı STEP 7 Basic'e entegre edilmiş, uluslararası kabul gören PLCopen konum kontrol fonksiyon blokları sayesinde kolayca konfigüre edilebilir. Mutlak, bağıl hareket ve yalnızca hız kontrol fonksiyonlarının yanısıra referanslama, jog fonksiyonları da mevcuttur.

Sürücü devreye alma kontrol paneli

Mühendislik yazılımı STEP 7 Basic'e entegre edilmiş sürücü devreye alma kontrol paneli step motorların ve servo sürücülerin devreye alınmasını, çalıştırılmasını basitleştirir. Kontrol paneli online diyagnostik bilgilerin izlenmesinin yanısıra tek eksenin hem otomatik hem de manual olarak kontrolüne olanak tanır. STEP 7 Basic'e entegre edilmiş devreye alma kontrol paneli sayesinde PID kontrol çevrimleri hızlı ve hassas bir biçimde ayarlanabilir.

Kapalı çevrim kontrol için PID fonksiyonu

SIMATIC S7-1200 basit proses kontrol uygulamaları için 16 adet PID kontrol çevrimini destekler. Bu kontrol çevrimleri PID kontrol teknoloji objesi kullanılarak kolayca konfigüre edilebilir. PID kontrol çevrimini destekleyen editörler mühendislik yazılımı STEP 7 Basic'e entegre edilmiştir. İlaveten SIMATIC S7-1200, optimum kazanç, integral zamanı ve türev zamanlarının hesaplanması için otomatik PID ayarlamasını destekler.

PID devreye alma kontrol paneli

Mühendislik yazılımı STEP 7 Basic'e entegre edilmiş PID devreye alma kontrol paneli kazanç, integral zamanı ve türev zamanı gibi çevrim parametrelerinin ayarlanmasını basitleştirir.Tek kontrol çevrimine ait parametrelerin hem otomatik hem de manual olarak ayarlanmasına olanak tanır. Ayrıca parametrelerin ayarlaması sırasında proses değerlerinin grafik olarak izlenmesini sağlar.

SIMATIC S7-1200 I/O Modülleri

I/O genişletme kartları , I/O genişletme modülleri ve haberleşme modüllerinden oluşan geniş ürün gamı sayesinde kontrol sisteminizi uygulamanızın tüm ihtiyaçlarına eksiksiz cevap verecek şekilde dizayn edebilirsiniz.

En büyük CPU olan CPU1214C'ye 8 adet I/O genişletme modülü bağlanabilir. Tüm CPU'ların üzerine 1 adet takılabilen I/O genişletme kartı, kontrol sisteminin pano montaj ebatlarını değiştirmeden sistemin dijital veya analog I/O sayısının arttırılmasına olanak tanır.

SIMATIC S7-1200 CPU

SIMATIC S7-1200 PLC sisteminde, makine ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak şekilde genişletebilir 3 farklı CPU tipi mevcuttur.

CPU'ların üzerine takılabilen I/O genişletme kartı, kontrol sisteminin pano montaj ebatlarını değiştirmeden sistemin dijital veya analog I/O sayısının artırılmasına olanak tanır. CPU'nun dijital veya analog giriş çıkış kapasitesini artırmak için giriş çıkış modülleri CPU'nun sağ tarafına takılabilir. CPU 1212C'ye 2, CPU1214C'ye 8 modül bağlanabilir. Ayrıca tüm S7-1200 CPU'ların sol tarafına seri haberleşme için 3 adet haberleşme modülü takılabilir.

Basit ve kolay montaj

S7-1200 donanımlarının tümünde bulunan klipsler 35mm raya basit ve kolay montaj yapılmasını sağlar. Klipsler açıldığında ortaya çıkan delikler sayesinde pano yüzeyine de montaj yapılabilir. SIMATIC S7-1200 yatay veya dikey monte edilebilir. Bu özellikler montaj sırasında maksimum esneklik sunarak, SIMATIC S7-1200'ün çok farklı uygulamalarda rahatlıkla kullanılmasına izin verir.

Yerden kazanç sağlayan dizayn

Tüm SIMATIC S7-1200 donanımları kontrol panosunda yer kazanmak üzere özel olarak dizayn edilmiştir. Örneğin 1214C sadece 110m, CPU1212C ve CPU1214C sadece 90mm genişliğindedir. Bu kompakt ve modüler sistem, haberleşme ve I/O genişletme modüllerinin sahip olduğu küçük montaj boyutları sayesinde yer kazandırılarak en yüksek seviyede esneklik ve verimlilik sunar.

SIMATIC S7-1200 Haberleşme

Hızlı, basit ve esnek endüstriyel haberleşme

Entegre PROFINET Portu

SIMATIC S7-1200 entegre PROFINET portu PLC'yi programlamaya, HMI panellerle haberleşmeye, başka S7-1200 kontrolörlerle PLC-PLC haberleşmesine ve gelişmiş entegrasyon için üçüncü parti ürünlerle haberleşmeye olanak tanır.

Basit Haberleşme

SIMATIC S7-1200'ün parazitlere karşı korumalı RJ45 konnektörlü haberleşme portu otomatik cross-over desteğiyle 10/100 Mbit/s haberleşme hızında, 16 Ethernet bağlantısını destekler. SIMATIC S7-1200 ile CSM1277 kompakt switch modülü birlikte kullanıldığında, tek tipte veya karmaşık yapıdaki hat, ağaç veya yıldız topolojilerinden oluşan ağlardaki kablajı kısaltmak ve maksimum haberleşme esnekliğini sağlamak mümkündür. CSM1277 yönetilemeyen 4 portlu switch SIMATIC S7-1200'e aynı anda üç cihazın bağlanmasına olanak tanır. Bunun yanında SIMATIC S7-1200'ü SIMATIC NET Endüstriyel Wireless LAN ürünleriyle birlikte kullanmak, haberleşme olanaklarında yeni bir boyuta geçiş imanı verir.

PLC ve HMI üniteleriyle haberleşme

SIMATIC S7-1200 kendini kanıtlamış S7 haberleşme protokolünü kullanarak birden çok S7 kontrolör ve HMI panelle haberleşmeyi destekler.

Haberleşme Modülleri

Her bir SIMATIC S7-1200 CPU'ya maksimum üç adet haberleşme modülü takılabilir. RS485 ve RS232 haberleşme modülleri noktadan noktaya seri haberleşmeyi desteklerler. Haberleşme gelişmiş fonksiyonlarla konfigure edilip programlanabilir. Bunun yanında STEP7 Basic projelendirme yazılımının kütüphanesindeki USS protokolu ile Siemens sürücülerle, Modbus RTU master veya slave protokolu ile de üçüncü parti cihazlarla haberleşmek mümkündür.

Üçüncü parti cihazlarla haberleşme

SIMATIC S7-1200'ün üzerindeki Ethernet portu farklı üreticilerinin cihazlarıyla haberleşmeye imkan tanır. TCP/IP native veya ISO on TCP açık Ethernet protokolleri kullanılarak SIMATIC S7-1200'ü birden çok üçüncü parti cihaza bağlanmak ve haberleştirmek mümkündür. Entegre projelendirme yazılımı SIMATIC STEP7 Basic ile gelen ve konfigüre edilebilen standart T-Send/T-Receive komutları otomasyon çözümünüzün tasarımında maksimum esnekliği sunar.

Kompakt uygulamalar için operatör paneller

SIMATIC HMI Basic Paneller yeni SIMATIC S7-1200 kompakt kontrolör ile tam uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Optimize edilmiş performans ve fonksiyonlarıyla, çeşitli tipte ekran boyutuyla ve kolay upgrade için uyumlu montaj boyutuyla yeni SIMATIC Basic Paneller kompakt uygulamalar için spesifik görüntüleme ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir çözüm sunar.

Optimize edilmiş performans ve fonksiyonlar

SIMATIC S7-1200 kompakt otomasyon uygulamaları için basit kontrol ve görüntüleme seçenekleri sunacak şekilde SIMATIC HMI Basic Panellerle mükemmel bir entegrasyon sağlar. Kontrolör ve HMI projelendirme yazılımı arasında kesintisiz entragrasyonla, SIMATIC STEP7 Basic ve SIMATIC WINCC Basic yazılımları ile en iyi sonuçları verecek mükemmel çözümler çok kısa bir sürede gerçekleştirilebilir.

Dokunmatik ekran ve tuşlar

SIMATIC Basic paneller sezgisel kullanım için dokunmatik ekrana sahiptir. 4", 6" veya 10" paneller dokunmatik ekrandan müdahale yanında dokunsal geribildirime sahip programlanabilir tuşlara sahiptir. Daha büyük bir ekrana sahip görüntüleme ihtiyacı için 15"'lik ekrana sahip panel de mevcuttur. IP65 koruma sınıfına sahip SIMATIC HMI Basic Paneller zor endüstri şartlarında kullanıma uygundur.

PROFINET portu

SIMATIC HMI Basic Paneller entegre PROFINET portuna sahiptir. Bu port kontrolör ile haberleşmeyi, parametre ve konfigürasyon verilerinin aktarımını için kullanılır. SIMATIC S7-1200 kontrolöre entegre PROFINET portu kontrolör ve SIMATIC HMI Basic panellerle etkileşimi kolay ve güvenilir kılar.

Yerden kazanç sağlayan dizayn, sağlam ve güvenilir

IP65 koruma sınıfıyla, SIMATIC HMI Basic paneller zor endüstri şartlarında kullanım için uygundurlar. Kompakt montaj boyutlarıyla yerin sınırlı olduğu uygulamalar için de kullanılabilirler. Yerin son derece sınırlı olduğu uygulamalarda, 4 ve 6" paneller dikey konfigüre ve monte edilebilir.

Fonksiyonlar

Bütün HMI Basic Paneller alarm sistemi, reçete yönetimi, trend fonksiyonu ve vektör grafiği gibi gerekli bütün fonksiyonlara sahiptir. Projelendirme yazılımı çok farklı tipte grafik ve objeyi barındıran kapsamlı kütüphaneye sahiptir. Kullanıcı ismi ve şifre ile yetkilendirme yanında farklı endüstrilerin ihtiyaçlarını karşılayacak kullanıcı yönetim sistemi mevcuttur.

Dünyanın her yerinde kulanım

Farklı norm ve regülasyonlara uyumlu ve birçok sertifikasyona sahip, asya ve slav alfabesini de destekleyen 32 kadar konfigurasyon dil desteğiyle SIMATIC HMI Basic Paneller dünyanın her yerinde kullanıma uygundur.

 

6ES7215-1AG40-0XB0 - SIEMENS
6ES7215-1AG40-0XB0 SIMATIC S7-1200, CPU 1215C, COMPACT CPU, DC/DC/DC, 2 PROFINET PORT, ONBOARD I/..
6ES7222-1BF32-0XB0 - SIEMENS
6ES7222-1BF32-0XB0 SIMATIC S7-1200, DIGITAL OUTPUT SM 1222, 8 DO, 24V DC, TRANSISTOR 0.5A Ürün..
6ES7223-1BL32-0XB0 - SIEMENS
6ES7223-1BL32-0XB0 SIMATIC S7-1200, DIGITAL I/O SM 1223, 16DI / 16DO, 16DI DC 24 V, SINK/SOURCE, ..
Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)